جستجو
بازگشت به لیست

چگونه ایده های کسب و کارتان را بدون هزینه ارزیابی کنید!

چگونه ایده های کسب و کارتان را بدون هزینه ارزیابی کنید!

گاهی اوقات ایده های جالبی به ذهنتان می رسد و با اشتیاق و عجله شروع به یادداشت آن در جایی می کنید تا از یادتان نرود! سپس با خود شروع به بزرگ کردن و پرورش این ایده می کنید و با خود به این می اندیشید که ایده تان حتماً دنیا را تغییر خواهد داد، پس باید الان دست به کار شوم و... صبر کنید! دست نگه دارید!

قبل از شیرجه زدن برای اجرا و عملی ساختن ایده خود، باید اثبات کنید که ایده تان مشکلی را حل خواهد کرد یا یکی از نیازهایی که مردم حاضرند به خاطر آن هزینه کنند را برطرف خواهد نمود.

ارزیابی ایده باید در هر دو سطح بزرگ و کوچک (Micro & Macro Level) صورت پذیرد. اگر این کار را درست انجام دهید دیگر هیچ نیازی به هزینه کردن برای ارزیابی آن نخواهید داشت.

در ادامه چند راهکار کاملاً رایگان که اغلب رهبران کسب و کار از آن ها برای ارزیابی ایده هایشان استفاده می کنند را به شما معرفی می کنیم.

ارزیابی ایده های کسب و کار

ارزیابی بزرگ

 

پیش از بررسی خصوصیات و جزئیات اقدام سرنوشت سازتان، تصویر کلی آن را مورد ارزیابی قرار دهید. مثلاً وسعت بازار آن به چه میزان است؟ رقبای بالقوه آن چه کسانی هستند؟ آيا به اندازه کافی متفاوت و متمایز خواهید بود؟

خوشبختانه گوگل می تواند پاسخی کامل به تمام سؤالات شما باشد.

جستجوی کلمات کلیدی ایده تان را در گوگل آغاز کنید؛ به طور مثال زمانی که می خواستم ایده ی Soundwise[برنامه ی آموزش صوتی برای پلتفرم موبایل] را در مورد ارزیابی قرار دهم، راجع به کلمات کلیدی مانند podcast , audiobook , e-learning  در اینترنت جستجو کردم . اگر به دنبال کلمات کلیدی بیشتری هستید،‌ می توانید در Google Adwords ثبت نام کرده و از ابزار راهنمای کلمات کلیدی الهام بگیرید.

هم چنین باید عبارات ”گزارش صنعت”x   (“x industry report”) یا ”تحلیل بازارx”   (“x market analysis”) را برای آگاهی از آخرین وضعیت و تحولات بازار موردنظرتان ، در گوگل جستجو کنید؛ در ضمن به جستجوهای وابسته ای که گوگل به شما پیشنهاد می دهد نیز توجه کنید.

برای مشاهده اطلاعات به روز تر می توانید جستجویتان را به نتایج سال یا ماه گذشته فیلتر نمائید.

حداقل روی یکی از شرکت هایی که محصولات یا خدمات مشابه تان را ارائه می دهد تمرکز کنید؛ راجع به آن شرکت و رقبایش تحقیق کنید. ممکن است برایتان این سؤال پیش آید که چگونه رقبای آن شرکت را شناسایی کنم؟

فقط کافیست عبارت “محصول x در مقابل...“[منظور ازx نام محصول آن شرکت میباشد] را در اینترنت جستجو کنید.

نام رقبا به شما نمایش داده می شود، همانطور که پیش از این با خیل عظیمی از مطالب نوشته شده در رابطه با مقایسه دو محصول مانند پپسی در برابر کوکاکولا و ... برخورد کرده اید!

به خاطر داشته باشید، نتیجه ای که می خواهید در این مرحله کسب کنید لزوماً در سطح کلی بازار نیست، این طرز فکر اشتباه اغلب از روبرو شدن با رقبای فراوان ناشی می گردد.

به طور ایده آل چیزی که لازم دارید باید این ۳ پرسش اساسی را پاسخگو باشد:

  • آیا صنعت و بازار ایده شما گرایشی به رشد و توسعه دارد؟
  •   آیا می توانید افراد فعالی را در بازار مورد نظرتان بیابید که نشان دهنده تقاضای موجود در این عرصه باشند؟
  •   آیا تفاوت معنی داری بین چیزی که در آن بازاار وجود دارد و چیزی که شما می خواهید ارائه کنید وجود دارد؟ (طبیعی است اگر ما نتوانیم این سؤال رو با اطمینان کامل پاسخ بدهیم، تنها داشتن اطمینان نسبی برای این مرحله کافی است)

 

ارزیابی کوچک

 

 تا به این جا با تصویر گسترده و کلی ایده تان آشنا شدید، حال زمان آن  فرا رسیده که از خانه تان بیرون بروید!

به تعدادی از کسب و کارهای معروف و مرتبط به ایده تان به عنوان مثال کافی شاپ های مشهور اطرافتان سر بزنید. (البته به غیر از آنهایی که مشتری ندارند!) و حداقل با ۲۰ نفر از آنها راجع به ایده تان صحبت کنید. مثلاً خودتان را به عنوان محقق پروژه ی x معرفی کنید و بخواهید که اشکالی نداشته باشد بعه تعدادی از سؤال های شما پاسخ دهند.[هرگز خودتان را به عنوان فرد فعال در کسب و کار یا بازاری معرفی نکنید، چون بیشتر افراد تا   احساس کنند که قصد فروش محصولی را به آنها دارید، سریعتر از آن چیزی که فکر می کنید مکالمه را خاتمه خواهند داد!]

اگر پذیرفتند که به سؤالاتتان پاسخ دهند، از آنها راجع به عدت و نحوه استفاده از محصول یا خدماتی که می خواهید ارائه دهید سؤال نمایید. مثلاً آیا از محصول شرکت y[شرکت رقیب] استفاده می کنید؟چرا؟ آیا چیز نا امید کننده ای در رابطه با محصول شرکت y  وجود دارد؟

پاسخ آنها به این پرسش ها به شما نشان خواهد داد که با چه نوع مشتری روبرو هستید؟

کدامی این کسب و کارها مشتریان مورد نظر شما خواهند بود و این که کدام نیازهای رفع نشده شان را می توانید برطرف کنید؟

هنگامی که وی اوربن  (v. orban) یکی از مهمان های مصاحبه ام ایده ی تولید محصول gouter[نوعی نوشیدنی سالم و مقوی  ] را استارت زد، به استارباکس و کافی شاپ های مشهور هر منطقه ای که می رفت سر میزد.

از غریبه ها راجع به نوشیدنی هایی که در طول روز مصرف می کنند سؤال می کرد. این که نوشیدنی شان را معمولا از کجا تهیه می کنند؟ از چه چیز نوشیدنی های سالم و مقوی بدشان می آید؟ و...

این کار در واقع به وی کمک کرد که بفهمد آیا جایی برای یک محصول جدید مانند محصول خودش در بازار وجود دارد و پیام برندش چه می تواند باشد.

زمانی که متوجه شدید با چه کسی صحبت می کنید، ایده تان را به طور مختصرو کوتاه برایشان شرح دهید و نظرشان را بخواهید و سپس فقط گوش فرا دهید.

هنگامی که به شما می گویند این ایده ی خوبی است روی حرفشان حساب نکنید؛ ممکن است این کار را برحسب عادت و یا صرفاً برای این که چیزی گفته باشند انجام داده باشند.

چیزی که قرار است بدان دست یابید این است که چرا و چگونه محصولتان به زندگی آنها راه پیدا کرده و یا خواهد کرد.

اگر به شما بگویند “آره!این ایده عالیه! البته نه برای من ولی آدمای زیادی رو میشناسم که ازش استقبال می کنند...“ بدین معنی است که ایده تاان با استقبال مواجه نشده و این حرف ها بی اساس و فقط از روی رو دربایستی است!

علت عدم استقبال را جویا شوید، اما به خاطر بسپارید که در این مرحله نباید ایده تان را تحمیل کنید و به محض اینکه دریافتید در حال انجام این کار هستید، از آن دست بکشید.

اگر آن شخص از ایده تان استقبال نمود و گفت که تمایل دارد از آن استفاده نماید، هیجان زده نشوید؛ ایده شما تا زمانی که افراد حاضر نشوند برای نشان دادن علاقه روی آن سرمایه گذاری کنند، تائید نشده است!

از آنها بخواهید به عنوان کاربر یا مصرف کننده نسخه آزمایشی نام نویسی کنند یا ایمیل و شماره تلفن شان را برای اطلاع رسانی هنگام عرضه محصول در آینده بگیرید.

اگر موافقت کردند، خب تبریک میگویم! ایده شما توسط یک نفر تائید شده است و شما توانسته اید نظرات مشتری را نیز در زمینه محصول خود کسب کنید.

اگر ایده تان گروه خاصی از مردم را هدف قرار داده باشد، مثلاً صاحبان حیوانات خانگی یا توسعه دهندگان جاوا اسکریپت و ...؛ می توانید این اقشار را در شبکه های اجتماعی یا انجمن های مختلف بیابید. به خاطر داشته باشید همیشه راهی برای پیدا کردن و صحبت کردن با مشتری موردنظرتان وجود دارد. اعتبارسنجی ایده کاری است که باید به صورت مکرر صورت پذیرد.

همین پروسه هنگامی که می خخواهید ویژگی جدیدی به محصولی که در اختیار دارید اضافه نمائید نیز باید طی شود.

کلام آخر این که همیشه تحقیق کنید و درباره ایده تان نظر سنجی کنید!

 

درباره نویسنده:

                   ناتاشا چه (Natasha Che) بنیان گذار Soundwise اپلیکیشن آموزش صوتی دروس برای پلتفرم موبایل می باشد....

 

 

 

 

 

نظرات
انصراف از نظر Close